Blog
Co można przechowywać w ramach depozytu notarialnego?
Załatwienie wielu formalności jest znacznie szybsze i łatwiejsze, a ich efekt pewniejszy, jeżeli zostaną one przeprowadzone przed notariuszem. Wśród usług, na jakie można liczyć w kancelarii, znajdują się przede wszystkim przewidziane przez ustawę Prawo o notariacie czynności notarialne. W Olsztynie pomoc w ich wykonaniu oferuje kancelaria Notariusz Olgi Andrzejewskiej. Wśród stosunkowo rzadko wykorzystywanych rozwiązań znajduje się m.in. składanie w kancelarii depozytu notarialnego. Przekonajmy się, czym on jest i sprawdźmy, kiedy może okazać się przydatny.
Rodzaje aktów notarialnych
Akt notarialny jest dokumentem sporządzonym przez notariusza, który pełni funkcję urzędnika publicznego i daje gwarancję prawną wszelkim czynnościom zawartym w akcie. W Polsce istnieje wiele rodzajów aktów notarialnych, które można podzielić na kilka głównych kategorii. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze z nich, takie jak akty poświadczenia, akty prawne czy akty spadkowe.
Jak sporządza się intercyzę?
Małżeństwo oznacza zmianę relacji prawnych między zawierającymi je osobami także w zakresie kwestii majątkowych. Zdarza się, że sytuacja wymusza bardziej elastyczne podejście do spraw związanych z posiadanymi dobrami i przyszłymi przychodami np. z uwagi na prowadzoną działalność gospodarczą czy zaciągane z różnych przyczyn zobowiązania. W takich przypadkach często wybieranym rozwiązaniem jest sporządzenie intercyzy. Przekonajmy się, dlaczego może się ona okazać przydatna oraz sprawdźmy, jakie opcje daje jej podpisanie.
Kiedy skorzystać z usług notariusza?
Notariusz to osoba zaufania publicznego, która ma uprawnienia do dokonywania czynności notarialnych. Świadczy usługi doradztwa prawnego oraz zapewnia ochronę przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Z oferty przedstawicieli tego zawodu mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Czym dokładnie zajmuje się notariusz i kiedy warto udać się do jego kancelarii? Sprawdźmy!
Czym są rejestry notarialne?
Notariat powstał w celu zapewnienia pewności obrotu prawnego, a więc dla zagwarantowania, że dane o powstających aktach notarialnych będą bezpieczne i łatwo dostępne, co wykluczy możliwość fałszerstwa i pozwoli na szybkie odnalezienie dokumentacji powstałej w ramach rozmaitych czynności dokonywanych w kancelariach notarialnych. W Olsztynie wszelkie sprawy tego rodzaju można załatwić w kancelarii Notariusz Olgi Andrzejewskiej. Przekonajmy się, w jaki sposób działają rejestry notarialne i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.
Jak sporządzić umowę założenia spółki?
Zakładanie firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Na szczególną uwagę zasługują spółki, ponieważ w ich przypadku umowa jest bardziej złożona niż przy zakładaniu innych działalności. Z jakich elementów składa się taki dokument? Na co trzeba zwrócić uwagę, wypełniając go i co jest wówczas niezbędne? Do kogo warto zgłosić się po wsparcie w tym zakresie?
Kiedy testament jest nieważny?
Testamentem nazywamy dokument, w którym spadkodawca definiuje swoją ostatnią wolę. Można w nim znaleźć informacje, kogo powołuje do spadku i jakie dobra zostaną przekazane konkretnym osobom po jego śmierci. Sporządzając go, warto skorzystać ze wsparcia notariusza. Czasami bowiem zdarza się tak, że testament jest nieważny. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją?
Jak zapisać mieszkanie w spadku?
Wiele osób pragnie zapisać dom lub mieszkanie, na które pracowały całe życie, właśnie tym osobom, z którymi łączyły ich szczególne relacje. Jak najłatwiej zadbać o to, aby to szczególne miejsce, trafiło do tych osób, które chcemy obdarować? Dowiedz się, jak możesz przekazać nieruchomość w spadku.
Kiedy można podważyć testament?
Testament wyraża ostatnią wolę osoby zmarłej. To, komu przypadną poszczególne części majątku spadkodawcy znajduje się właśnie w tym dokumencie. Choć testament to rzecz święta, to istnieją szczególne sytuacje, w których może zostać on podważony. Dowiedz się, kiedy można go zakwestionować.
Jak dobrze spisać testament?
Warto zatroszczyć się o zabezpieczenie bliskich, gdy odejdziemy z tego świata. Decyzję o tym, co stanie się z naszym majątkiem po śmierci, wyraża się w formie testamentu. Choć testament może mieć charakter własnoręcznie spisanego dokumentu, a nawet być złożony ustnie, najlepszą formą z punktu widzenia skuteczności i pewności będzie testament sporządzony przed notariuszem. W tej sytuacji będziemy mieli gwarancję dochowania odpowiedniej formy oraz uwzględnienia wszystkich niezbędnych elementów. Dowiedz się jak spisać testament, by skutecznie wyrazić Twoją wolę.